Acum este Vin Mar 29, 2024 12:49 am



Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
 Inceput de sezon 2017 - Stefan B 
Autor Mesaj
Administratorul site-ului

Membru din: Joi Mar 10, 2011 1:49 pm
Mesaje: 571
Răspuns cu citat
Mesaj Inceput de sezon 2017 - Stefan B
Unde sa incep sezonul de pescuit la crap, daca nu la Magura 9, atunci unde …. . Mi-era “dor” de EA si de locuitorii ei “simpatici”, de care am avut grija, mai mult de 5 ani de zile. Am facut rezervare telefonica pentru duminica, pontoanele 6 si 7, pentru 12 ore, de data aceasta ca si simplu client.
Urma sa revin la Magura 9, dupa ce predasem acest proiect, sa mearga mai departe si eram curios de pasii facuti de Magura 9.
Iata-ma la 6.30, coboram drumul ce duce catre lac, neputandu-ma abtine sa ma bucur de peisajul zonei. (o sa vedeti in poze). M-a intampinat o adevarata forta de munca, peste 10 dulgheri, care aveau in lucru refacerea pontoanelor (absolut toate pontoanele fusesera modificate, schimbate scandurile, modifcate intrarile in casuta, intarite, schimbate picioarele de sustinere – arata ca atunci cand a inceput Magura 9 – foto aferente).
Incantat de imaginea intalnita, am ales sa ma deplasez pe jos catre P 6 si 7, ca sa pot analiza mai bine informatiile sustinute mai sus. Mi-era dor de EA, de tot ce inseamna Magura 9. Fiecare locatie pe care pescuiesc, de cand ma stiu …… (cu atat mai mult Magura 9) are farmecul ei.
Cand am ajuns, am aflat ca, in partea pontoanelor 1-15 se lucreaza. Am tras aer in piept si am considerat ca trebuie sa existe si un pestisor pentru noi, stiind foarte bine ce inseamna bocanit tot timpul. Chiar eu m-am aflat intr-o astfel de situatie ….candva ,….de a imi cere scuze fata de clienti cu privire la lucrarile ce se desfasurau, la fiecare inceput de an.
De dimineata cand am ajuns, am observant P 18 si 19 ocupate, am intrebat la administratie cand au venit, mi-au zis ca, erau cu o seara inainte si am aflat ca avusesera si activitate. Deja erau semen bune privind miscarea crapului.
Vazand ca se lucreaza aprig la P 2-P5, am decis sa fac rocada P6 cu P8, pentru a incerca sa ma retrag de galagia ulterioara. A fost si o decizie inteleapta pana la urma, prin prisma rezultatelor.
Ca la inceput de sezon, am ales un pescuit pe momitoare, de finite, cu carlige subtiri nr 8, legate cu un fir matasos de 12 lb, cu un pop-up mic de 8 sau o boaba de porumb flotant (am ales aroma tutti frutti) insotite de nelipsitul saculet – am mers pe doua variante : spartura si pelete.
Am intins echipamentul, la 7.45 eram cu cele 4 lansete in apa. Nu am nadit deloc, mi-am pregatit 10 bulgarasi de dimensiunea 30mm sa-i nadesc, dar mai intai vroiam sa vad actiune. Pana la ora 10.00, cand nu s-a limpezit complet cerul ca soarele sa incalzeasca apa dinspre malul de vis-à-vis nu am avut nici o trasatura, chiar daca am avut lansetele aruncate in trepte, pentru a identifica zona de hranire a pestilor. La ora 10.00 direct running pe lanseta cu saculet cu pelete, aruncata la 5 m de malul de vis-a-vis, ma ridic si incep drill-ul. De aici istoria se scrie pana la ora 14.00, ca si rezultate 6 crapi, intre 3-5 kg si doua runinguri care nu s-au finalizat cu poza. La finalul partidei, am intrebat la administratie cum a mers pescuitul si pentru cei din partea cealalta (P22-P30), mi s-a confirmat ca, a mai fost pescar pe P 27, care a avut 2 prezentari, un +10 kg si unul de 4 kg.
Concluzia privind lacul Magura 9 este una optimista din punctul meu de vedere, se fac eforturi financiare pentru a se continua ce s-a inceput, s-au facut populari, se vor mai face populari, in special cu peste mare (exista o cifra catre care se tinde – fabuloasa daca se si reuseste pt exemplare + 10 kg) , amenajarile pentru comfortul pescarului sunt evidente, nu pot decat sa apreciez ca acest proiect se dezvolta .
Va relatez exact ce am gasit, vizualizat eu personal. Nu este o locatie de ocolit, eu voi reveni peste 3-4 sapatamani pentru o patida ce se va desfasurare pe durata a 24 h.
Pana atunci, va doresc fir intins tuturor oriunde iesiti la un pescuit !


Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.


Dum Mar 05, 2017 9:00 pm
Raportează acest mesaj
Profil
Administratorul site-ului

Membru din: Joi Mar 10, 2011 1:49 pm
Mesaje: 571
Răspuns cu citat
Mesaj Re: Inceput de sezon 2017 - Stefan B
Stefan, m-a rugat sa postez pozele si comentariile aferente !

"Pontoanele"


Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.


Dum Mar 05, 2017 9:05 pm
Raportează acest mesaj
Profil
Administratorul site-ului

Membru din: Joi Mar 10, 2011 1:49 pm
Mesaje: 571
Răspuns cu citat
Mesaj Re: Inceput de sezon 2017 - Stefan B
Din motive tehnice, nu am reusit urca pozele, va invitam pe pagina de facebook pt vizionalizarea lor :

https://www.facebook.com/babita.stefan/ ... 1283344816


Dum Mar 05, 2017 9:19 pm
Raportează acest mesaj
Profil
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 3 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Translation/Traducere: phpBB România