Acum este Joi Mar 28, 2024 2:32 pm



Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
 ratari foarte multe 
Autor Mesaj

Membru din: Sâm Mai 05, 2012 3:04 pm
Mesaje: 6
Răspuns cu citat
Mesaj ratari foarte multe
buna ziua..pescuiesc de 3 ani pe balta magura 9..am avut rezultate foarte bune...ieri 22.07.2014 am avut un numar neobisnuit de ratari(in jur de 12 )...intepam si la 2-3 metri de mal il pierdeam..am pescuit la momitor cu rig de 8 cm..carlige nash fang twister nr 6..pe firul de par am pus boilis de 16 mm...bila la jumatate de cm de carlig..mentionez ca in primavara acestui an am avut rezultate deosebite cu acest tip de montura...ce s-a schimbat?...are legatura cu temperatura apei?...m-ar interesa parerile dvs..mai ales celor care cunosc balta magura 9..va multumesc..


Mie Iul 23, 2014 1:43 pm
Raportează acest mesaj
Profil

Membru din: Joi Mar 21, 2013 4:05 pm
Mesaje: 1
Localitate: Bucuresti
Răspuns cu citat
Mesaj Re: ratari foarte multe
Salut,

O posibila explicatie poate sa fie apetitul mai redus al pestilor care poate sa fi dus la o intepare superficiala in marginea buzei.

Ai remarcat cumva in ce zona a gurii erau pestii intepati?
- buza de jos in marginea buzei?
- in coltul gurii etc.?

In general, cand ai rateuri trebuie sa incerci sa schimbi cateva lucruri:
- lungimea forfacului (daca pestii se intepau in marginea buzei de jos, puteai sa incerci sa faci un forfac putin mai lung - de exemplu unul de 10cm, sau poate chiar de 12cm)
- puteai de asemenea sa incerci sa folosesti un carlig putin mai mare (de 4 de exemplu).
- In general carligele mai mari aduc prezentari mai putine dar si rateuri mai putine, iar carligele mai mici aduc prezentari mai multe dar si rateuri mai multe.

Sper sa-ti fie de folos pentru viitor.

Fir intins,
Marius


Vin Iul 25, 2014 5:11 pm
Raportează acest mesaj
Profil WWW
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Răspunde la subiect   [ 2 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Translation/Traducere: phpBB România